Periodyzacja treningu biegowego – cz. 2

Loading

III. MEZOCYKL – Kwiecień – Czerwiec

Po pierwszym, wiosennym starcie czeka nas okres przede wszystkim odbudowy organizmu po trudach przygotowań do sezonu, ale również czas na pokaz tego, co tak naprawdę wypracowaliśmy do tej pory. W ramach tego mezocyklu, wchodzą dwa mikrocykle:

6. MIKROCYKL – okres po startowy, w którym główny nacisk kładziemy na regenerację. W tym okresie nie wykonujemy żadnych akcentów a jedynie biegi regeneracyjne w tlenie.

7. MIKORCYKL – jeden z ciekawszych okresów w sezonie, czyli superkompensacja. Jest to wykorzystanie formy po starcie docelowym mając jeszcze całość przygotowań w nogach. Osobiście zalecam starty na dystansach 5km lub 10km, jednak nie wcześniej niż odpowiednio 3 – 4 tygodnie od startu docelowego.

IV. MEZOCYKL – Lipiec – Wrzesień

Kiedy mamy już za sobą dwa docelowe starty, to często zdarza się, że zawodnicy mentalnie kończą już sezon, zapominając o tym, że organizm również odda ten jesienny start. W tym celu stosuję dodatkowe dwa mikrocykle, analogiczne jak po wiosennym starcie, czyli:

11. MIKROCYKL – okres po startowy, czyli typowa regeneracja bez akcentów.

12. MIKORCYKL – superkompensacja, czyli wykorzystanie formy po starcie jesiennym za pośrednictwem startów, jedna nie wcześniej niż 3 tygodnie po starcie docelowym. Osobiście staram się trzymać zarówno reżim treningowy jak i dietetyczny do 11 listopada, kiedy to startuję w Biegu Niepodległości, który jest ostatnim startem kończącym sezon biegowy (z reguły kończę życiówką na 10km).

VI. MEZOCYKL – Listopad

Kiedy zaliczamy ostatni start, zaczynamy ostatni mikrocykl, tak często pomijany przez ambitnych amatorów a tak bardzo niezbędny w budowaniu długofalowego planu treningowego:

13. MIKROCYKL – roztrenowanie. Typowy czas na reset, podleczenie zaległych kontuzji itp. W zależności od trudu sezonu, zalecam min. 2 tygodnie bez biegania, lecz z alternatywną formą aktywności fizycznej, lub typowy reset. Okres ten może być przeciągnięty nawet do 4 tygodni w zależności od zawodnika, jego poziomu zaawansowania, doświadczenia itp. Osobiście stosuję 2 tygodniowy reset.

Mam nadzieję, że tym artykułem chociaż w części wyjaśniłem na czym polega periodyzacja treningu biegowego. Jeżeli dotrwaliście do końca wpisu, zostawcie swój komentarz jak Wy planujecie swój sezon biegowy !

Brak komentarzy

Liczba komentarzy